سخن معلم /http://smiedu5.blogspot.com/

سخن معلم SMIEDU *** پس از حدود 18 ماه فعالیت در عرصه مسائل آموزش و پرورش ایران ، " سخن معلم " به همراه وبلاگ " هیمه " در مهرماه 1388 از سوی فعالان حقوق بشر ایران به عنوان " وبلاگ های برتر " در زمینه " حقوق اصناف ایران " انتخاب شدند .*** After about 18 months of being active , in the field of education issues, "Sokhan e Moallem" along with " Heimeh " were selected as the " best blogs ", for defending the rights of trade unions, by the Iranian human rights activists, in September 2009

منع تحصیل دانش آموزان دختر متاهل در مدارس روزانه ، یک پارادوکس و یک سوال !
ساعت ٢:٢٢ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ فروردین ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: منع تحصیل دانش آموزان دختر متاهل ، سیاست دوگانه ، بلوغ اجتماعی و فکری و اقتصادی ، آمار طلاق

 


ازدواج دختران دانش آموز !
همه تشویق می کنند ... وزیر و مدیر کل و... ( 1 )
اما این دانش آموزان به محض ازدواج باید قید تحصیل در مدارس دخترانه را بزنند !
آقای حاجی بابایی اعتقاد دارد که به مصلحت نیست این قبیل دانش آموزان در کنار سایر دانش آموزان عادی به تحصیل خود ادامه دهند !
احتمالا شاید این گونه دختران حامل پیام هایی باشند که ممکن است امنیت مدرسه و آموزش و پرورش را به خطر اندازد !
حال سوال از مسئولان این است که اگر ازدواج این گونه دانش آموزان مورد تایید و تشویق مسئولان است و دانش آموزان دیگر نیز باید به این گروه تاسی کنند ؛ آیا حضور و ازدیاد این گونه دانش آموزان نمی تواند عامل تشویقی برای دانش آموزان دیگر برای روی آوردن به امر ازدواج باشد ؟!
آیا این سیاست دوگانه تشویق و اخراج از مدارس عادی و تحصیل بر خلاف میل این دانش آموزان در مدارس شبانه که البته این گونه مدارس شرایط خاص خود را دارد بر خلاف منطق و اصل انتخاب و اختیار نیست ؟
شاید هم وقت آن گذشته باشد که بخواهند با بازی با کلمات و مصادره معانی واژه ها ، خود را در نقش پاسخگو بیابند !
هر چند از نظر ما ، تا زمانی که یک فرد به بلوغ فکری ، اجتماعی و حتی اقتصادی لازم ، مهارت های زندگی و نیز سایر پارامترهای لازم برای تشکیل خانواده نرسد ؛ ازدواج کردن وی ممکن است فقط در آینده بر آمار  بالای طلاق بیفزاید ... ( 2 )

( 1 )
دلیل منع تحصیل دانش آموزان دختر متاهل
 حمیدرضا حاجی‌بابایی در رابطه با ازدواج دختران دانش‌آموز گفت: ازدواج دختران انش‌آموز هیچ اشکالی ندارد و ما از ازدواج آنها خوشحال می‌شویم.
وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اما دخترانی که ازدواج می کنند دیگراجازه تحصیل در مدارس معمولی را ندارند و باید درمدارس شبانه درس بخوانند.
او در پاسخ به این سوال که اگر ازدواج دانش‌آموزان دختر اشکالی ندارد پس چرا آموزش و پرورش به آنها اجازه تحصیل در مدرسه‌ای را که در ان درس می‌خوانند نمی‌دهد و این افراد باید به مدارس شبانه منتقل شوند در حالی که این برای بیشتر آنها نوعی تنبیه به حساب می‌آید، گفت: رفتن به مدارس شبانه تنبیه نیست و دلیل اینکه آموزش‌و‌پرورش این افراد را در مدارس شبانه ثبت نام می‌کنند این است که وقتی دختری ازدواج می کند، ظاهر و رفتار و خصوصیات او با زمانی که ازدواج نکرده است متفاوت می‌شود و صلاح نیست که این افراد در کنار دانش اموزانی که هنوز ازدواج نکرده اند قرار بگیرند و با آنها در یک کلاس بنشینند بنابراین آموزش و پرورش برای این افراد امکان تحصیل در مدارس شبانه را فراهم می‌کند.
چندی پیش زکریا یازرلو، رییس آموزش و پرورش شهر تهران به دختران دانش‌آموز توصیه کرده بود که اگر امکان ازدواج برای آنها فراهم شد، ازدواج کنند
منبع : ایلنا
 ( 2 )
ایران رتبه چهارم آمار طلاق در دنیا را دارد
فارس: کارشناس ارشد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: طبق آخرین آمار، ایران رتبه چهارم طلاق را در دنیا دارد.
فرهاد عبادی ظهر امروز در کارگاه روش‌های کنترل مشاجرات خانوادگی در خانه فرهنگ دولت‌آباد شهرری گفت: خانواده مکانی است که در آن فرد به استقلال فکری و روحی رسیده و متعهد و با مسئولیت می‌شود و در این مکان محبت کردن را یاد می‌گیرد.
کارشناس پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: طبق آخرین آمار طلاق ایران، کشور ما رتبه چهارم را در دنیا دارد که رشد طلاق در آن 8 درصد و رشد ازدواج 5/5 درصد بوده که این زنگ خطری برای خانواده‌ها است.
وی در ادامه به برخی از دلایل کاهش رشد ازدواج اشاره کرد و افزود: اعتیاد، مشکلات مالی و حس استقلال طلبی دخترها از جمله دلایل کاهش تمایل جوانان به ازدواج است.
عبادی با اشاره به عوامل دخیل در پایداری و عدم پایداری ازدواج، تصریح کرد: صداقت، وفاداری، درک متقابل، شناخت، برخوردار بودن از معنویت و پایبند بودن به اصول اخلاقی، عدم اعتیاد و درآمد مکفی از جمله عوامل پایداری ازدواج است.
کد خبر: ۸۹۸۲

تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۸۹

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال در گفت‌وگو با فارس:

آمار طلاق 13 درصد در کشور رشد یافت
خبرگزاری فارس: مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال گفت: ‌125 هزار و 747 واقعه طلاق سال گذشته در کشور رخ داد که این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال 87 حدوداً 13 درصد رشد کرده است.
ابراهیم رشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار شهری فارس، افزود:‌ در سال 88 تعداد یک میلیون و 348 هزار و 546 واقعه ولادت در کشور رخ داده است که این رقم نسبت به سال 87 رشد 3.7 درصدی داشته‌ است.
وی ادامه داد: در سال گذشته به ازای 105.5 پسر 100 دختر متولد شده‌ است.
به گفته رشیدی، بیشترین موالید ثبت شده در سال 88 مربوط به مادران گروه سنی 25تا 29 ساله بوده است؛ که رقم آن حدود 423 هزار و 587 واقعه است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال با بیان اینکه در سال 88 ، 937 هزار و 639 واقعه ولادت شهری به ثبت رسیده است، اظهار داشت: همچنین 410 هزار و 907 ولادت روستایی در سال گذشته به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه 393 هزار و 540 واقعه فوت در سال گذشته به ثبت رسیده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال 87 ، 5.8درصد کاهش یافته است.
رشیدی با اشاره به اینکه 890 هزار و 208 واقعه ازدواج در سال گذشته رخ داده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال 87 یک درصد رشد داشته است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال اضافه کرد: ‌125 هزار و 747 واقعه طلاق در سال 87 رخ داده که این رقم نسبت به مدت مشابه خود در سال 87 حدوداً 13 درصد رشد کرده است.
رشیدی اضافه کرد: بیشترین طلاق در مردان در رنج سنی 25 تا 29 سال بوده و در زنان بین 20 تا 24 سال رخ داده است.
وی تصریح کرد: در سال 88 بیشترین تعداد ازدواج ثبت شده مردان مربوط به گروه سنی 20 تا 24 سال بوده که با زنان 15 تا 19 ساله ازدواج کرده‌اند.
رشیدی با بیان اینکه میانگین سن طلاق مردان در سال 88 برابر 34.1 سال بوده است، گفت:‌این رقم در مدت مشابه خود در سال 87، 33.1 سال بوده است.
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیت سازمان ثبت احوال ادامه داد: میانگین سن طلاق زنان در سال 88 برابر 29.3 سال بوده که این رقم در مدت مشابه خود 28.1 سال بوده است.
انتهای پیام/گ
7/2/89