نگاهی به بودجه آموزش و پرورش در سال 1390

بودجه آموزش و پرورش در سال آینده باید به 13 هزار میلیارد تومان افزایش یابد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بودجه سال آینده آموزش و پرورش با اشاره به نشستی که به همین منظور در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: بودجه سال جاری آموزش و پرورش 10 هزار و 500 میلیارد تومان است که در این نشست پیشنهاد کردیم به 13 هزار میلیارد تومان برای سال آینده افزایش پیدا کند. ( 1 )

حال به سخنان رئیس کمیسیون آموزش مجلس در سال قبل توجه کنید :

 « بر اساس بررسی‌هایی که انجام دادیم، آموزش و پرورش حدود 5 هزار و 700 میلیارد تومان کسری بودجه دارد. »

این آخرین گفته رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مورد وضعیت بودجه آموزش و پرورش برای سال 89 بود .

بخوانید :

« بودجه آموزش و پرورش افزایش ندارد

گروه اجتماعی؛ بودجه سال 89 آموزش و پرورش در لایحه بودجه، حدود 11 هزار میلیارد تومان تعیین شده که این رقم در دست بررسی مجلس قرار دارد. ( 2 )

متاسفانه باتوجه به اظهارت کمیسیون آموزش مجلس و نیز مقایسه آن ها ، باید چنین گفت :

بودجه سال 89 آموزش و پرروش حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده است .

از سوی دیگر ، با توجه به حذف یارانه ها و نیز افزایش چندین برابری بهای آب ، گاز و برق و... در بودجه سال 90 ، بودجه آموزش و پرورش با کاهشی در حدود نیم میلیارد تومان و طبق گفته کمیسیون آموزش به ده و نیم میلیارد رسیده است !

حال چگونه عضو کمیسیون آموزش مجلس  و با توجه به عملکرد بودجه سال قبل ، از کافی بودن 13 هزار میلیارد تومان برای پوشش هزینه های آموزش و پرورش سخن می گوید ؟!

در مجموع ، با توجه به رقم اختصاص یافته در مورد بودجه آموزش و پرورش در سال 90 ، بعید است که تحول خاصی در زمینه کیفیت مسائل آموزشی و پرورشی به وجود آید و طبق روال سال های قبل ، روزمرگی بر تمام فعالیت ها حاکم خواهد بود .

ضمن آن که ، وضعیت نوسازی و یا مقاوم سازی مدارس نیز مبهم است و اشاره ای به آن نشده است .

و نیز بسیار بعید است در سال آینده ، تحول خاصی در سیستم افزایش حقوق معلمان شکل بگیرد و به عبارت دیگر ؛

معلمان و آموزش و پرورش باز هم فقیرتر خواهند شد ...

( 1 )

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره بودجه سال آینده آموزش و پرورش با اشاره به نشستی که به همین منظور در وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: بودجه سال جاری آموزش و پرورش 10 هزار و 500 میلیارد تومان است که در این نشست پیشنهاد کردیم به 13 هزار میلیارد تومان برای سال آینده افزایش پیدا کند.

علی کریمی فیروزجایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با تاکید بر این‌که آموزش و پرورش یکی از وزارتخانه‌های کلیدی است که آینده‌سازان کشور در آن پرورش می‌یابند، تصریح کرد: بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش باید افزایش یابد تا این وزارتخانه بدون دغدغه و نگرانی به تربیت دانش‌آموزان بپردازد.

نماینده مردم بابل در خانه ملت با تاکید بر پایین بودن سرانه دانش‌آموزی گفت: میانگین سرانه دانش‌آموزی حدود 28 هزار تومان برای هر دانش‌آموز است که مبلغ بسیار ناچیزی است و باید افزایش پیدا کند، چراکه مبلغی از این سرانه به فعالیت‌های پرورشی و مباحث فرهنگی دانش‌آموزان اختصاص می‌یابد، بنابراین علاوه بر افزایش سرانه پرورشی، سرانه دانش‌آموزی هم باید افزایش پیدا کند.

وی ایجاد مدارس قرآنی را یکی از اهداف حائز اهمیت وزارت آموزش و پرورش نامید و عنوان کرد: احداث مدارس قرآنی نیازمند اعتبار ویژه‌ای است که از وزیر و مسوولان درخواست کردیم تا در تعیین بودجه این موضوع را هم مورد توجه قرار دهند.

رییس کمیته آموزش و پرورش استخدام نیروهای جدید را یکی از وظایف مهم وزارت آموزش و پرورش دانست و تاکید کرد: در سال 90 نیز باید اعتباری کافی برای استخدام نیروهای حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی باقیمانده که هنوز به استخدام وزات آموزش و پرورش درنیامده‌اند، اختصاص داده شود، ضمن این‌که استخدام 10 هزار دانشجوی تربیت معلم پس از فارغ التحصیلی و تبدیل وضعیت 35 هزار نیروی شرکتی وزارت آموزش و پرورش به قرارداد کار معین نیازمند اختصاص اعتبارات خاص است.

کریمی فیروزجایی با تاکید بر قانون مقاوم‌سازی مدارس افزود: مقام سازی و استاندارد سازی مدارس و هم‌چنین تجهیز سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مدارس از دیگر مواردی است که باید اعتبارات آن افزایش یابد، علاوه بر این اعتبارات آموزش و پرورش در بخش مدارس قلع و قمعی و استیجاری هم باید افزایش پیدا کند.

رییس کمیته آموزش و پرورش با تاکید بر این‌که طرح هدفمندسازی یارانه‌ها تاثیر بسزایی در اداره مدارس خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بنابراین آموزش و پرورش باید در تدوین بودجه سال آینده دقت ویژه و خاصی داشته باشد تا هیچ خدشه‌ای به نظام تعلیم و تربیت کشور وارد نشود، چراکه پیش‌بینی می‌شود حدود دویست میلیارد تومان اعتبار برای جبران افزایش قیمت‌های ناشی از آزادسازی حامل‌های انرژی مخصوصا در مدارس شبانه‌روزی و هنرستان‌ها مورد نیاز باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در خاتمه تاکید کرد: عزم دولت و مجلس بر کمک جدی به دستگاه تعلیم و تربیت برای حل مشکلات و برطرف کردن موانع این وزارتخانه است، ضمن این‌که توجه به مسایل معیشتی و رفاهی فرهنگیان هم از دغدغه‌های جدی مجلس شورای اسلامی است.

( 2 )

« بودجه آموزش و پرورش افزایش ندارد

گروه اجتماعی؛ بودجه سال 89 آموزش و پرورش در لایحه بودجه، حدود 11 هزار میلیارد تومان تعیین شده که این رقم در دست بررسی مجلس قرار دارد. روز گذشته علی عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اینکه بودجه بخش آموزش و پرورش نسبت به مصوب مجلس در سال گذشته افزایش قابل ملاحظه یی ندارد، گفت؛ سال 88، بودجه مصوب آموزش و پرورش حدود 10 هزار و 400 میلیارد تومان بود که در لایحه بودجه 89 این رقم به 11 هزار میلیارد تومان افزایش یافته که چندان افزایش قابل ملاحظه یی نیست. عباسپور در گفت وگو با ایلنا، با بیان اینکه مجلس ادعای دولت را در مورد افزایش بودجه وزارت آموزش و پرورش قبول ندارد، گفت؛ بودجه پیشنهادی دولت، صرفاً می تواند وضعیت موجود آموزش و پرورش را پوشش دهد و مسائل کلیدی در این بودجه در نظر گرفته نشده است در حالی که با توجه به مسائل روز کشور، به احتمال قوی با تورم مواجه هستیم که این امر افزایش حقوق ها را در پی دارد و باید این نکته در بودجه پیش بینی می شد که این کار انجام نشده است. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه پیشنهاد مجلس، افزایش هزار تا 1500 میلیارد تومان اعتبار بودجه پیشنهادی دولت است، گفت؛ وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد اعتبار پیشنهادی کافی است، لذا ما در کمیسیون در ارتباط با هزینه جاری پیشنهادی نداده ایم و امیدواریم وزیر آموزش و پرورش با مدیریت بر منابع مالی بتواند منابع لازم را برای ارتقای آموزش و پرورش و افزایش اعتبار ناشی از تورم جبران کند. در پی انتقاد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، وزیر آموزش و پرورش از برنامه های جدیدی که در روزهای آتی اجرا خواهد شد، خبر داد و اعلام کرد تا پایان امسال، بیمه طلایی فرهنگیان با اولویت 30 هزار نفر از ایثارگران اجرا می شود. حمیدرضا حاجی بابایی اعلام کرد بیمه طلایی برای سایر فرهنگیان از اوایل فروردین ماه اجرا خواهد شد. وی با اشاره به برنامه های وزارت آموزش و پرورش درباره هنرستان ها نیز گفت؛ شورای عالی اداری تصمیم دارد محدودیت هایی را از هنرستان های کشور حذف کند و چنانچه این امر محقق شود، رشد هنرجویان از 33 به 50 درصد افزایش خواهد یافت و امکان حضور هنرجویان هنرستان های کشور در کنکور فراهم می شود. »

منبع : اعتماد سه شنبه، 27 بهمن 1388

 

/ 0 نظر / 11 بازدید