اندر حکایت سطح رضایت مندی بالای معلمان در کشور !

رضایت در یک دستگاه چیست ؟
رضایت کارکنان یک مجموعه چگونه سنجیده می شود ؟
آیا معلمان در دستگاهی چون وزارت آموزش و پرورش از رضایت شغلی برخوردارند ؟
معیارهای لازم برای سنجش این فاکتور مهم انسانی چیست ؟
آیا به صرف اعلام یک مسئول و یا یک بخش دولتی ، مسائل تمام  و یا حل می شود ؟
مسئولانی همچون قائم مقام وزیرآموزش وپرورش  معتقدند که " میزان سطح رضایتمندی معلمان در کشور بسیار بالا و قابل قیاس با گذشته نیست. " ( 1 )
اما از نظر مدیریت رفتار سازمانی و نیز به باور ما ، وضعیت درونی و نیز عوامل اثر گذار بیرونی به آن سادگی که مسئولان فکر می کنند نیست !
شاید بتوان میزان خروج زود هنگام را یکی از نشانه های وضعیت داخلی آن  و نیز نوع مدیریت دستگاه دانست .
همان گونه که قبلا و در سخن معلم بیان شد ، به نظر می رسد مهم ترین دغدغه و یا دل مشغولی معلمان در حال حاضر ، استفاده از شرایط بازنشستگی پیش از موعد با همان شرایط قبلی است !
جالب است که مسئولان از یک سو ادعا می کنند میزان رضایت مندی در درون آموزش و پرورش بالاست اما هیچ سخن و یا آمار دقیقی از میزان داوطلبان بازنشستگی پیش از موعد معلمان ارائه نمی دهند !
اگر به قول مسئولانی این چنین  ، میزان رضایت مندی بالاست ، چرا باید آن قدر آمار متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد بالا برود که مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران به معلمان پیشنهاد دهد که به جای بازنشستگی از 3 سال مرخصی بدون حقوق استفاده کنند ؟! ( 2 )
کدام منطق و یا عقلی می تواند این معادله را بپذیرد ؟
بهترین راه ، برخورد منطقی و عقلانی و نه احساسی و سیاسی با مسائل مورد چالش است .
مساله این است که معلمان به عنوان مهم ترین عناصر مجموعه آموزش و پرورش از وضعیت موجود راضی نیستند .
سکوت معلمان که به نظر می رسد ناشی از فرمول هزینه – فایده فعالیت های صنفی است نمی تواند به عنوان معیاری برای عامل رضایت شغلی محسوب شود .
این که مسئولان تصور کنند با چند اقدام که مشابه آن در جاهای دیگر هم انجام می شود مانند کارت میزان ، بیمه تکمیلی و... رضایت حاصل شده است ؛ سخت در اشتباهند ...
سکوت نشانه رضایت و یا تایید نیست ...


 ( 1 )
* سطح رضایت معلمان کشور ارتقا یافته است
قائم مقام وزیرآموزش وپرورش هم در این میزگرد گفت: میزان سطح رضایتمندی معلمان در کشور بسیار بالا و قابل قیاس با گذشته نیست.
اسدا.. اسدی گرمارودی افزود: تحقیقات نیز نشان می دهد جایگاه معلمان از نظر منزلت اجتماعی هم در مقایسه با سایر اقشار جامعه در بالاترین رده قرار دارد.
وی احترام و ارزش معلمان در جامعه بخصوص در نزد اولیاء دانش آموزان را بسیار بالا و قابل تحسین دانست و گفت: به مقوله آموزش نیز به عنوان حرفه اصلی معلمان همه دستگاه ها اهتمام ویژه ای دارند و مجمع تشخیص مصلحت هم آموزش وپرورش را به عنوان یک دستگاه فرادستگاهی تصویب کرده است.
گزارمیز1871/ 1418
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 30369620

( 2 )
امکان استفاده فرهنگیان متقاضی بازنشستگی از "مرخصی بدون حقوق " تا 3 سال
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: فرهنگیانی که به دلیل مشکلات خاص متقاضی "بازنشستگی پیش از موعد " هستند، می‌توانند به جای این روش حداکثر به مدت 3 سال از مرخصی بدون حقوق استفاده کنند.
کد خبر17571
تاریخ درج
14 /اردیبهشت /1390

سیدعلی یزدیخواه در گفت‌وگو با فارس در رابطه با درخواست‌های گروهی از فرهنگیان متقاضی بازنشستگی پیش از موعد به ویژه در شهر تهران اظهار داشت: موافقت با بازنشستگی پیش از موعد هر یک ‌نفر از فرهنگیان به معنای این است که کلاس آن معلم خالی می‌شود؛ از سویی ما نیز به تمام همکاران فرهنگی خود در شهر تهران نیاز داریم که بر همین اساس برای تأمین نیروهای آموزشی در کلاس‌ها، به تعدادی از نیروهای رسمی اضافه تدریس نیز می‌دهیم.
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران افزود: در حال حاضر حق جایگزینی نیروهای جدید را به جای نیروهایی که به صورت پیش از موعد از نظام آموزش و پرورش خارج می‌شوند، نداریم.
وی ادامه داد: ما نیز قبول داریم که برخی از فرهنگیان دارای مشکلات جسمی یا بیماری‌های صعب‌العلاج هستند یا فرزند و همسرشان بیمار هستند که بر این اساس متقاضی بازنشستگی پیش از موعد هستند اما قانون جدید بازنشستگی پیش از موعد هنوز به وزارت آموزش و پرورش ابلاغ نشده و از سویی اجرای آن نیز الزامی نیست.
تأمین اعتبار و امکان جایگزینی نیروی جدید؛ شرط اجرای بازنشستگی پیش از موعد
یزدیخواه خاطرنشان کرد: از سوی دیگر برای آموزش و پرورش مقدور نیست که با صرفه‌جویی از محل حقوق و مزایای کارکنان یا سرانه‌های دانش‌آموزی، پاداش پایان خدمت بازنشستگان پیش از موعد را پرداخت کند بنابراین زمانی می‌توانیم به تقاضاهای فرهنگیان پاسخ مثبت دهیم که اعتبار مورد نیاز برای بازنشستگی پیش از موعد تأمین شده و امکان جایگزینی نیروهای جدید نیز به جای افراد بازنشسته فراهم شده باشد.
وی در رابطه با راه‌حل‌های مقطعی برای رفع مشکل نیروهای متقاضی بازنشستگی پیش از موعد تصریح کرد: فرهنگیانی که به دلیل مشکلات خاص متقاضی بازنشستگی پیش از موعد هستند و امکان این مسئله وجود ندارد، می‌توانند حداکثر تا 3 سال از "مرخصی بدون حقوق " استفاده کنند.
12 ساعت کار نیمه وقت؛ راه حل دوم
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه کرد: کارمندان زن نیز می‌توانند به جای 24 ساعت کار موظف در هفته، 12 ساعت به طور نیمه‌وقت کار کنند؛ همچنین این دو راه حل برای تمام فرهنگیان در سطح کشور قابل اجراست.
یزدیخواه در رابطه با خالی ماندن کلاس فرهنگیانی که به این شیوه از مرخصی بدون حقوق بهره می‌گیرند، گفت: همزمان با به مرخصی رفتن این نیروها، سایر نیروهایی که احیاناً به مرخصی رفته‌اند باز می‌گردند و در این جریان نیز توازن دقیقی برقرار است.

/ 0 نظر / 32 بازدید