سفرهای نوروزی ، آیین های باستانی ... واقعیت ها و چشم انداز !

50 میلیون نفر سفر در کشور انجام شد/ رشد 20 درصدی سفرها ( 1 )

طی 12 روز گذشته /

2 هزار و 866 نفر در حوادث رانندگی کشته و مجروح شدند ( 2 )

 

امسال عید کجا هستی ؟

آره ! با بچه ها می ریم سفر ...

درست است !

مدتی است که مسافرت های نوروزی جایگزین آیین و سنت باستانی " دید و بازدید " شده است .

در همین زمینه ، یک رقابت منفی و یا به عبارتی " چشم و همچشمی " هم میان خانواده های ایرانی شکل گرفته است و به نظر می رسد هر کسی که به مسافرت برود یک سرو گردن از دیگران بالاتر است و خود نشان از یک ارزش اجتماعی دارد !

شاید با توجه به آمارهای فقر و نیز فقر مطلق در جامعه و نیز هزینه های مختلف سفر نوروزی از بهای بنزین گرفته تا اجاره یک اتاق و... و نیز با استناد به آمار مسئولان در زمینه افزایش 20 درصدی سفرهای نوروزی ( اگر همچون سایر آمارهایشان نباشد ! )  ، تحلیل این مساله قدری دشوار باشد !

اما در هر صورت ، یک واقعیت است ...

خانواده ای که ترجیح می دهد با وجود پرترافیک بودن و نیز ریسک خطر تصادفات جاده ای و نیز وضعیت متغیر و ناهمگون هوا قدم در جاده نهد و احتمالا به علت بالا بودن هزینه های اجاره و اسکان ، با برپایی یک چادر در نقطه ای ، تعطیلات عید را به هر حال پشت سر بگذارد ، واقعا به دنبال چیست ؟

آیا هزینه های مختلف شب عید او را به چنین تصمیمی واداشته است ؟

آیا همان گونه که ذکر شد چشم و همچشمی و رقابت منفی موجب چنین وضعیتی شده است ؟ آیا از نظر هرینه - فایده ، چنین امری عقلانی و منطقی است ؟

آیا مردم حوصله دید و بازدید و گفت و گو را ندارند ؟

آیا واقعا از دید مسئولان شکل گیری چنین پدیده ای یک امتیاز و نقطه مثبت است ؟

از نظر نگارنده ، بروز چنین پدیده و نیز فاصله گرفتن از سنت های باستانی و کهن و نیز عدم ترسیم آینده و چشم اندازی روشن از مدرنیته که مهم ترین آن ظهور تعقل و نیز پرهیز از رفتارهای تقلیدی و احساسی است ؛ در ذات خود نشان از یک سرگردانی و دور باطل است .

مردمی که در فرمول رفتاهای اجتماعی متاثر از یک چرخه " کنش " و " واکنش " باشند و بر اساس تعقل تصمیم گیری نکنند محکوم و مجبور به تکرار تاریخند ...


( 1 )

گرگان - خبرگزاری مهر: بازرس ویژه ستاد تسهیلات سفر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، با اشاره به رشد 20 درصدی آمار سفر تا شب گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: حدود 50 میلیون نفر سفر تا شب گذشته در کشور اتفاق افتاده است.

به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، تهمینه دانیالی بعد از ظهر شنبه در نشست با استاندار گلستان افزود: پیش بینی می شود با توجه به میزان 120 میلیون نفر سفر در سال گذشته، این میزان با همین رشد به 150 میلیون نفر سفر برسد.

وی اظهار داشت: هر چند در این مدت از ایام تعطیلات، شاهد ناپایداری شرایط جوی در بسیاری از استانها بودیم، اما همین بارش باران و وجود قطرات شبنم در استانهای شمالی به خصوص گلستان بسیار زیبا و جذاب است.

وی به کاهش جرائم و تصادفات اشاره کرد و گفت: امنیت، وحدت و مدیریت یکپارچه در ستادها باعث شده تا این مسائل کاهش چشمگیری یابد و از سوی دیگر خود مردم توانسته اند به خوبی سفرها را مدیریت، تنظیم و برنامه ریزی نمایند و پیش بینی می شود در نیمه دوم تعطیلات نوروزی، میزان سفرها افزایش یابد.

معاون صنایع دستی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: اصل و تاکید ما در سفرهای نوروزی، رضایت شهروندان و مردم است که خوشبختانه این مسئله به خوبی مشاهده شده است.

به گفته دانیالی، در استان گلستان بیمه کاری جدید و نو بود که تا سقف 15 میلیون ریال خسارت پرداخت می کند و همچنین وجود ارتش در کنار سایر دستگاهها و برگزاری نمایشگاه یادمان شهدا و راهیان نور در کنار سایر چادرها از دیگر کارهائی بود که تاکنون فقط در استان گلستان مشاهده شده است.

وی گفت: بهار گلستان بسیار زیبا و جذاب است و در واقع بهار ایران کوچک، بهار کل ایران است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با همکاری خوب مردم و مامورین نیروی انتظامی و اعضای ستادهای تسهیلات سفر، فضای امنیتی سفرهای نوروزی در کشور خوب بوده است.

دانیالی افزود: علاقه مردم به کشور و آشنائی با جاذبه های گردشگری، قدیمی و تاریخی، نشان می دهد که با توجه به گرانی سوخت، این مساله برای آنان مهم نیست، بلکه مهم دیدن جاذبه ها، بسترها و ظرفیت ها می باشد.

به گفته وی، در بازدید از استانهای گیلان و مازندران، سفرهای خانوادگی کمتر دیده شده، اما در استانهای دیگر به خصوص گلستان، شاهد سفرهای خانوادگی بیشتری هستیم و این نشان می دهد که خانواده ها می خواهند با جاذبه ها، مناطق گردشگری و آثار این چنین استانها بیشتر آشنا شوند.

6/1/1390

( 2 )

در پی حوادث رانندگی نوروزی در کشور از تاریخ 25 اسفند 89 تا صبح روز7 فروردین سال جدید ، در اثر حوادث رانندگی 195 نفر کشته و دو هزار و 671 نفر نیز مجروح شدند.

به گزارش خبرنگارمهر، از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 90 ، طی 12 روز گذشته یک هزار و 155مورد عملیات امداد و نجات توسط امدادگران جمعیت هلال احمر در سراسر کشور انجام شده‌ که یک هزار و 186 مورد خانوار و چهار هزار و 147 نفر آسیب دیدند.

امدادگران جمعیت هلال احمر با آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی که در سراسر جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور آغاز شد تا صبح امروز 7 فروردین ماه سه هزار و952 نفر را که بر اثر حوادث مختلف دچار مشکل شده بودند نجات دادند.

همچنین در این مدت یک هزار و 292 نفر آسیب‌دیده به صورت سرپایی تحت مداوای امدادگران هلال احمر قرار گرفتند و یک هزار و 372 مصدوم نیز برای درمان‌ به مراکز درمانی منتقل شدند.

در طرح ملی امداد و نجات نوروزی هلال احمر در سال 90 که تا پایان تعطیلات نوروزی ادامه دارد تاکنون دو هزار و 505 نفر از افراد درمانده و بی‌سرپناه که بر اثر حوادث رانندگی در جاده‌ها دچار مشکل شده بودند اسکان اضطراری یافتند و بین این افراد نیز یک هزار و 283 بسته غذایی و یک هزار و 714 بسته اقلام زیستی توزیع شد.

آمار نیروهای امدادی داوطلب جمعیت هلال احمر از آغاز طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 90 تاکنون بیش از 45 هزار و 212 نفر روز بوده است.

7/1/1390

/ 0 نظر / 20 بازدید