انجام کار سیاسی در زیر پوشش کار صنفی !!

روز شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ماه ، اسماعیل عبدی از فعالان صنفی پس از کش و قوس های فراوان در دادگاه انقلاب اسلامی حضور پیدا کرد.
اما آن چه در این میان تازه می نماید اتهام تازه ای است تحت این عنوان : "انجام کار سیاسی در زیر پوشش کار صنفی " !
تاکنون برای فعالان صنفی ، چنین اتهامی به صورت رسمی سابقه نداشته است .
شاید بتوان ریشه های  چنین اتهامی را در نوشته های مکرر همکار گرامی  ، آقای شیرزاد عبداللهی پیدا کرد !
سخن معلم در یادداشت ها و مواضع قبلی خود ، انفکاک و خط کشی مشخص و بدون تعامل بین " صنف  " و " سیاست " را در جامعه ایران ناممکن و حتی نامحتمل دانسته است .
هر گونه کنش صنفی می تواند در نهایت به یک واکنش سیاسی ختم شود .
ضمن آن که در جوامع دیگر نیز ، اتحادیه ها و سندیکا ها نگاه مطلق انگارانه و یک سویه ای به مقوله " صنف " نداشته و بعضا با احزاب سیاسی به ویژه در مسائل کلان و مورد علاقه جامعه ائتلاف می نمایند .
اما در جامعه ما به دلایل  مختلف سعی شده است که همیشه چنین خط و مرزی بین صنف و سیاست استمرار داشته باشد  و حتی پر رنگ تر هم شده است( در این مورد در یادداشت های قبلی و به دفعات مختلف نوشته ام ) .
فرض کنید که در جامعه ما ، یک تشکل صنفی در حوزه آموزش و پرورش تصمیم می گیرد مساله ای صنفی را از مسئولان مطالبه نماید .
نامه نگاری ، طومار ، ملاقات با مسئولان و... به نتیجه ای نمی رسد  .
تشکل مزبور تصمیم می گیرد از طریق قانونی و ظرفیت هاو پتانسیل های آن پیگیر مساله باشد .
اما به او گفته می شود که به فرض برگزاری تجمع ، مخالف امنیت ملی و... است .
در واقع ، به راحتی یک  مساله صنفی به یک کنش سیاسی ختم می شود .
از سوی دیگر ، به دلیل رشد نیافتگی زیر ساخت های توسعه در جامعه ما ، مرز بندی  بین دو مقوله " صنف " و " سیاست " ، هم بدنه و هم حاکمیت را دچار یک دور و تسلسل باطل  و بلاتکلیفی بی نتیجه می کند .
 با این حال ، سخن معلم در آخرین موضع خود ، وارد شدن  مستقیم فعالان صنفی در حوزه  مدیریت امور اقتصادی و به صورت وسیع را ناقض و نافی ماهیت کنش صنفی دانسته است ( این جا را بخوانید )
آقای  شیرزاد عبداللهی تاکنون به هیچ یک از  سوالات و نقطه نظرهای سخن معلم پاسخ  نداده است  و عادت کرده است که بدون وارد شدن در فاز گفت و گو ، دائما گفته های قبلی خود را در یک مدار صفر درجه تکرار کند .
اما مهم ترین عملکرد او شاید همان گونه که  گفته شد ؛  می تواند باز کردن یک فایل تازه در ردیف اتهامات فعالان  صنفی باشد !


مطالب مرتبط :

کمی صبر کنید ! معلوم می شود حقوق معلمان ایرانی از معلمان آمریکا ، استرالیا ، اروپا بیشتر است یا نه ! تعاونی فرهنگ و سرمایه دانش ( 2 ) ، صنف همان صنف است و سیاست همان سیاست ... فقط آدم ها عوض شده اند ! واقع گرایی " ، " آرمان گرایی " و " رنسانس فکری " در صنف و سیاست ( 2 ) تعاونی فرهنگ و سرمایه دانش ( 3 ) ، چند کامنت ( پرسش ) و پاسخ و ... مساله ای با نام " صداقت " !  تعاونی فرهنگ و سرمایه دانش (4 ) ، " سازمان معلمان ایران " و " کانون صنفی معلمان ایران "  " واقع گرایی " ، " آرمان گرایی " و " رنسانس فکری " در صنف و سیاست

/ 0 نظر / 19 بازدید